Thatweebotho
Thatweebotho Thatweebotho
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Samantha spent $22.50 on 9 gallons of gas. What was the price per gallon?

Respuesta :

Ashley0716 Ashley0716
  • 22-09-2020
2.50 is how each gallon cost because if you multiply 2.50 times the amount of gallons (9) it’s 22.50 in total
Answer Link

Otras preguntas

how many hours is 3pm to 5pm on the next day?
the perimeter of a parallelogram is 72 M. The width of the parallelogram is 4 M less than its length. find the length and the width of the parallelogram.
native americans to colonists A. Guns B. Federalism C. Horses D.New crops E.New diseases F. Religion multiple answer question Colonist to Americans A. Guns B
What are some of the major influences of persia?
how do you solve for Y in x=5 +8y-8
A pack of 5 crackers has 205 calories how many calories in one cracker
Select the correct text(s) in the passage. Which two excerpts serve to entertain the reader? Excerpt 1 I lay in bed, quivering underneath my blankets, staring u
Sanda is a Burmese emerging adult who recently got married and is now considered an adult in her culture. Why does marriage constitute the attainment of adultho
Other word for Hierarchies
If a participant begins a study but fails to complete it, then that participant is a(n) .