megandalolipop
megandalolipop megandalolipop
  • 25-08-2018
  • Mathematics
contestada

A pack of 5 crackers has 205 calories how many calories in one cracker

Respuesta :

imemb7
imemb7 imemb7
  • 25-08-2018

205/5=41

Each cracker has 41 calories

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 25-08-2018

Here you're finding a "unit measurement."

205 calories

--------------------- = 41 cal/cracker (answer)

5 crackers

Answer Link

Otras preguntas

Jerry goes to a theme park to ride the roller coasters. The theme park charges an entry fee in addition to a fee for each roller coaster ride. The table below r
A pair of headphones costs $105. The store is having a 25% discount. After the discount, an 8% sales tax is applied. What is the final cost of the headphones?
Although most regions of Europe are industrialized and highly developed, some people do not receive adequate nutrition because of poverty. True or false
The number of pencils sold varies directly as the cost. If 5 pencils cost $0.45, find the cost of 7 pencils.
a 16 ounce package of cereal cost $4.00?what is the unit cost
In August ,2,760 people attended concert at Cooper Arena.About the same number of people went to see each of the 5 concerts.About how many people attended each
what do the stages of mitosis do? anaphase, prophase, metaphase, telaphase and cytokinesis? ill mark brainliest! please helpppp
which of the following best explains how power is generated in a tidal power plant
Multiply and simplify 5x-5/x^2-1 x (x+3)(x+1)/x-1
Based on information provided in the textbook, andre is probably _____ months old.