neasiag neasiag
  • 27-01-2020
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy costs $2.50 per foot. How many feet can you buy if you have 11.25$?

Respuesta :

rbxbch006 rbxbch006
  • 27-01-2020

Answer:

You can buy 4 feet of ribbon candy

Step-by-step explanation:

If you divide 11.25 by 2.5, you get 4.5, which is 4 feet 6 inches (half a foot)

Answer Link

Otras preguntas

the process of mechanical weathering when Rock cracks and flakes off its called__?
Which memory failure suggests that our memories may fade somewhat over time?
find the percent of change. 120lbs to 1801bs
Give a description of a 3/4 turn of the minute hand on a clock face
Which of the following pairs are false cognates? vaso – vase carro – car trompeta – trumpet teléfono – telephone
What rhetorical effect is achieved by the speaker's repetition of the phrase "And ain't I a woman?"? A) It creates a sense of comedy for the audience. B) It he
What is the difference between heat exhaustion and heat stroke
Let a, b, c be the lengths of sides of a triangle; a=4.8, b=0.23, and c is a whole number. Find c.
In the Roman Republic ___________________ during times of crisis or emergencies. a. a king was elected b. a dictator was appointed c. a pa
What happens to the matter in the body of an animal after it dies