Tosandemeyin Tosandemeyin
  • 26-03-2019
  • Mathematics
contestada

A 54-ounce bottle of fruit juice costs $6.by the unit rates rounded to the nearest cent

Respuesta :

calculista
calculista calculista
  • 05-04-2019

Answer:

The unit rate is 0.11 $/ounce

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit rates divide the total cost by the total volume

so

(6/54)=0.11 $/ounce

Answer Link

Otras preguntas

a (n) is produced when you slice a cone with a plane that is parallel to the base of the cone
What was wrong with the urban machine from the progressive point of view? We're we better off with it than without it?
margo can purchase tile at a store for $0.79 per tile and rent a tile saw for $24.At another store she can barrow the tile saw for free if she buys tiles there
Mrs. Tremont has several ______ who love her science class.
grass obtains 10%of the energy from sun. when the mouse eats the grass it only get___ percent of the sun's energy while _____ is lost to heat
which substance is solid a room temperature water nitrogen mercury gold
What do Anne Frank and Zlata Filipovic have in common?
Simplify 1/3(24x-9)+10 ?
when you divide a whole number by a decimal less than 1 the quotient is greater than the whole number. why?
plz show your work !!2 paper clips weigh about  1 gram.1 nickel weights about  5 grams200 nickels weigh about 1000 grams or 1 kilogram. 1.) There are 100 paper