SmolSkele
SmolSkele SmolSkele
  • 26-04-2018
  • Mathematics
contestada

Could someone explain to me how to find the unit value for something?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 26-04-2018
unit cost would be found by dividing the amount spent ( total cost) by the quantity of items bought.

 for example if you bought 5 apples for 10 dollars
 the unit cost of the apple is 10 / 5 = 2 dollars per apple


Answer Link

Otras preguntas

The length of each side of a rhombus is 10 and the measure of an angle of the rhombus is 60. Find the length of the longer diagonal of the rhombus.
What was the chief economic connection between south and north?
choose the best answers to completes each sentence: 1. From now on, you have to ......... responsibility for the sales figures. a) get b) acquire
The federal government and federal court actions had a significant impact on the rights and status of african americans, mexican americans, and native americans
Please help me to answer this question
Which sentence is punctuated correctly? A. As a result, of his failure to study, Teddy promptly failed his algebra exam. B. As a result of his failure to
What was an immediate effect of the louisiana purchase?
If john's eeg reveals abnormal waves caused by brain malfunctions, he may be suffering from
The National Safety Council of Ireland found that young men were responsible in 57% of accidents they were involved in. The NSC Web site made this claim: "You
differences between practical and speculative principles