anmarieboudreau anmarieboudreau
  • 25-04-2018
  • Mathematics
contestada

mrs. katz bought 3 pounds of apples and a muffin for snacks. the apples cost $2.12 per pound. the muffin cost $1.95. how much did she spend?

Respuesta :

voice2242 voice2242
  • 25-04-2018
So, because there are 3 pounds of apples, you multiply the unit cost of each pound, $2.12, by 3. If you add that answer to the $1.96 for the muffin, you should get a total of $8.31. So, Mrs. Katz spent $8.31.
Answer Link
amiibosan
amiibosan amiibosan
  • 25-04-2018
If apples cost 2.12$ per pound, then 3 pounds of 2.12$ apples costs 6.36$!  Plus the muffin, which costs 1.95$, the grand total is 8.31$! (6.36+2.12=8.31)
Answer Link

Otras preguntas

How do you solve x^2-4X-12=0
What is straight, is part of a line, and has 2 end points?
The chemical that promotes phototropism is _____.
if 18 is 45% of a value, what is that value
A physician has ordered 0.50 mg of atropine, intramuscularly. If atropine were available as 0.10 mg/mL solution, how many mL would u need to give?
How many liters of water should be added to 18 liters of a 14% bleach solution so that the remaining solution contains only 10% bleach?
What does symmetry provide for artwork?
Find the length of the radius of the following circle. x² + y² = 16
Explain how knowing that 5÷8 = 0 .625 helps you write the decimal for 4 5/8
What is 940 / 58???????????