katiebugg621p7o0u0 katiebugg621p7o0u0
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

A jeweler bought 1/3 ounce of silver at a cost of $24.72 per ounce she also bought two gemstones that cost $8.92 each

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-04-2018
1 ounce of silver = $24.72

1/3 ounce of silver = $24.72 x 1/3 = $8.24



1 gemstone = $8.92

2 gemstones = $8.92 x 2 = $17.84



Total = $8.24 + $17.84 = $26.08


Answer: Total cost =  $26.08
Answer Link

Otras preguntas

(q^4)^z= q^12 find the value of z
what carries the useful energy of a lamp to its surroundings
Which cycle forces its DNA to become part of the host's DNA and replicates when the cell replicates?
Complementary and supplementary angles please answer
Which describes the current model of the atom ? A.) It can be used to predict atomic behavior in most circumstances B.) it has been perfected and will never be
What is the simplest form of this expression?(x − 3)(x2 + 4x + 5)A. x3 + 7x2 + 7x + 15B. x3 + x2 + 17x + 15C. x3 + x2 − 7x – 15D. x3 − 7x2 − 17x − 15
What is the amount of work you must input in order to move the stone?
Based on Arthur's speech in lines 524-529 and on what you've just read, do you think Arthur would make a good leader? Why or why not? Use ACE Method to answer t
Need the correct answer! ASAP !! A . B. C. D
in which number is the value of 5 ten times the value of the 5 in 10.059