takaylgayle137 takaylgayle137
  • 22-04-2018
  • Mathematics
contestada

Rhonda bought 1 3/5 pounds of peaches for $0.60 at 3 and 1/2 pounds of apples for $1.75 which fruit cost more per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-04-2018

[tex]1 \dfrac{3}{5} lbs = \dfrac{8}{5} lbs[/tex]
[tex]3 \dfrac{1}{2} lbs = \dfrac{7}{2} lbs[/tex]

Peaches =
[tex]0.6 \div \frac{8}{5} \\ = 0.6 \times \frac{5}{8} \\ = 0.375[/tex]

Apples =
[tex]1.75 \div \frac{7}{2} \\ = 1.75 \times \frac{2}{7} \\ = 0.5[/tex]

Answer: Apples cost more per pound.

Hope this helps. - M
Answer Link

Otras preguntas

On Friday, Carlos sold two and two-thirds pitchers of lemonade at his lemonade stand. On Saturday, he sold one and four-sixths times as much lemonade as he sold
who wants to be my best friend or friend?
Ayla is a city council member trying to make her city more egalitarian. She has been focusing on ensuring all babies and children have adequate nutrition becaus
PLEASE HELP ME WITH THIS ASAP I NEED HELP!
A polygon with an area of (4x^2 + 2x - 16) square units is combined with a rectangle that has a width of (6x + 2) units and a length of (x - 5) units. Then, a p
hsshsjsjjssjjssjhshzhzzhhzhshshshshshhshshshzhshshzhshsjssjsjjsjsjsjsjsjsjsjsjsjsjsjsjsjsjsjdjdjdjddjhddhdhdhhddh​
What is bond? Briefly describe the different types of bond
imagine imagining imagine
(1.5x10^13)^2 in standard form
(a) A family living in a suburb has a circular pool with dimensions as shown below. The pool is situated in the middle of the yard and it also has a circular fe