berniceandrewsthc berniceandrewsthc
  • 25-03-2018
  • Mathematics
contestada

7 lawns, 5.5 hours, earned $94.50. how much did he charge to mow a lawn?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-03-2018
Answer: $13.50

7 lawns  = $94.50
1 lawn  = 94.50 ÷ 7
1 lawn = $13.50

------------------------------------------------------------------------------
Answer: He charged $13.50 to mow a lawn.
------------------------------------------------------------------------------
Answer Link

Otras preguntas

-4x+-6y=24 how do you solve?
An 8- pound bag of apples costs $17.50.What is the unit price?
solve by factoring x^2-4x+6
explain why many Golgi apparatuses are found in stomach cells?
There goes the right problem What is the perimeter of rectangle EFGH shown on the coordinate plane?
What is 46% of 22? Use a fraction and express your answer in simplest form.
What are the physical characteristics of the Sahel
Explain how continental drift contributed to the evolution of new species
Prokaryotes don't have a nucleus, and it floats around in the cytoplasm in an area called a _______________.
which element has atoms with the strongest attraction for electrons in a chemical bond? chlorine nitrogen fluorine oxygen