rickaustin970 rickaustin970
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

Met paid $9 for 2 tuna sandwhiches at the same rate, how much does meg pay for 8 tuna sandwiches

Respuesta :

Flowerly
Flowerly Flowerly
  • 22-03-2018
Hey there!


To solve this, first divide the numbers 9 and 2 . . .

9 divided by 2 = 4.50

This means that it costs $4.50 for 1 sandwich.

Next, multiply 4.50 and 8 . . .

4.50 x 8 = 36 <-----

Meg paid $36 for 8 tuna sandwiches.

Hope this helps you.
Have a great day!
Answer Link

Otras preguntas

how long did the revolutionary war last
what is 9/16 closer to 0, 1, or 1/2?
What two states gave up land to create space for our nation's capital?
Why were some Greeks shocked by the lives of the Spartan women?
what are 4 ways that alveoli are adapted for gas exchange
how long does it take a banana,milk,cheese and a piece of bread to mold
rearrange this sentence indoor/and/there/are/outdoor/kindof/various/games
What happens to an electromagnetic wave as it passes from space to matter
what is the answer for 2.25t+5=13.5t+14
What City in France was originally a Greek City state?