nicolemccargo61
nicolemccargo61 nicolemccargo61
  • 25-02-2018
  • Mathematics
contestada

find the cost of 5 gallons of orange juice at the rate of $1.50 per quart

Respuesta :

MahdiNaseri
MahdiNaseri MahdiNaseri
  • 25-02-2018
1 gallon = 4 quarts
5 × 4 = 20
20 × 1.50 = 30
$30
Answer Link

Otras preguntas

The ratio of the length 5:3 if the rectangle is 24cm wide how long is it
Stevie had 1/4 of a gallon of paint. He divided the paint equally into three containers. How much paint did he put in each container?
What do we get when we break apart 35+16 using place value?
The twenty-six coins in my pocket are all dollar coins and quarters, and they add up to seventeen dollars in value. How many dollar coins and how many quarters
When she realized the people in the gymnasium were staring at her, she 1 point quickly her eyes and withdrew into her own private world.
What number is missing in the pattern? 1, 3, 27, 81
Tell me about a time when you made a mistake …. How did you find it and what did you do to correct it on the job?
Una oración con cada una de las siguientes palabras: cobros, ingresos, gastos, ganancias, pagos, pérdidas.
Assume that one particular atom of rhodium(Rh) has a mass of 102. Why does this number not exactly match the atomic mass of 102.91 listed in the periodic table
Help please, multiply biomials(4-7y)(7+4y)