mdike72ox0pu9
mdike72ox0pu9
24-02-2018
Mathematics
contestada
Can someone please help me
Respuesta :
creeds25
creeds25
24-02-2018
Given plans:
Plane 1: 12 game plan cost=$192
Cost of single game= 192/12 =$16
Plane 2: 28 game plan cost=$420
Cost of single game= 420/28 = $15
So plan 2 ( 28 games for $420) is the better plan .
Answer: 28 games for $420 is the better plan.
Answer Link
Tee251
Tee251
24-02-2018
You have to divide the game plan cost by the number of games it provides to get the cost per game:
$192 / 12 = $16 a game
$420 / 28 = $15 a game
The 28-game plan is better value per game.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 83+ )
Otras preguntas
Please LIST the FOUR (4) Long-Term CAUSES WHY World War I began in Europe. Please use M.A.I.N. to help you list the reasons.
A circle has a circumference of 6. It has an arc of length 1. What is the central angle of the arc. in degrees?
the features of incremental model are
Q2. Describe three roles of the Government in a Planned or Command EconomWhat are some of its function?
1. With Lord of the Flies as its title, what do you think the book might be about? If you already read the book or watched a movie by that title, explain the ti
What is the Coefficient in 1/4 N + 15
EMERGENCY!!! Im confused on how to use this chart to explain. Can someone explain it to me!!!! FOR BIOLOGY
HURRY I NEED HELPP!!
More than 25,000 children in Flint, Michigan, drank lead-contaminated water over an 18-month period between 2014 and 2016. Based on the graph below, what effect
is anyone dominant for every trait is anyone recessive for every trait if not what does this show about dominace and recesssiveness of traits in people