mgolonks13 mgolonks13
  • 23-02-2018
  • Mathematics
contestada

Four bars of soap cost $1.12. What would you pay for 2 dozen bars? (1 dozen=12)

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 23-02-2018
4 bars = $1.12
Multiply the above equation by 6.
24 bars = $6.72 . . . . . . the cost for 2 dozen bars.
Answer Link

Otras preguntas

Trying to help daughter solve problem.Where would you place the parentheses?2x4+6-2+8/4=18
Mike, who has 6 video games, has half as many games as Paul.
The sum of two consecutive add integers is 112 find the integers
wheelchair ramps for access to public buildings are allowed a maximum of one inch of vertical increase for every one foot of horizontal distance. Would a ramp
a triangle has angle 1 and angle 2 as remote interior angles with respect to exterior angle 3. given that measure of angle 1=50 andmeasure of angle 2=70, alicia
Gavin had $5460.40 that he divided into tow bank accounts. he deposited 3/8 into a savings account. he deposited the rest into his checking account. How much mo
.   Which one of the following pairs of numbers contains like fractions?A. 1/2 and 3/2B. 6/7 and 60/70C. 5/4 and 4/5D. 4/8 and 12/16
called ''crossroad of the world ''  because it is location of the canal between the atlantic  and pacific ocean
What element is mostly used in magnets, gold or cobalt?
How do you solve a literal equation like this:   s=r/1-r    solving for r