lucreciasturgep4ld66 lucreciasturgep4ld66
  • 23-02-2018
  • Mathematics
contestada

one pack 30 pencils is 7.97 and the other pack of 12 pencils is 4.77 which is the better buy? and why?

Respuesta :

meowrrr
meowrrr meowrrr
  • 23-02-2018
The price of a pencil in a pack of 30 pencils
7.79/30
The price of one pencil in that pack is about 0.266

The price of a pencil in a pack of 12 pencils
4.77/12
The price of one pencil in that pack : 0.3975

0.266>0.3975
One pack of 30 pencils is cheaper
Answer Link

Otras preguntas

The pair of polygons is similar. Find the value of x. I really need help. Thanks <3
9. Among regional languages, _______ combines Hindi with Arabic script and is the official language of _______. A. Punjabi; Afghanistan B. Urdu; Pakistan C.
How do I find 40x50 using mental math Please explain
The question is : Tina's science teacher shines a Lazer onto a screen .it is brighter than the white Light from the laboratory lights. Use your ideas about freq
What did cities like Timbuktu represent? A. cultural diffusion B. the spoils of war C. Christian supremacy D. European colonization
what is x + 9≤10 as an inequalite ?
Why have the pyramids of Egypt survived whereas the ziggurats of Mesopotamia have not?
how does Laius die in Oedipus Rex
socrates was sentenced to death by jury of athenian citizens mainly because why?
in which of the following sentences is the underlined word a concrete noun? A. Running is her favorite pastime B. He was helping the boys to finish their chore