dorliciasmith
dorliciasmith dorliciasmith
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

Sam bought 11 lb of rice for $6 how many pounds of rice did he get per dollar

Respuesta :

Soto0405
Soto0405 Soto0405
  • 25-01-2018
if u divide 11 by 6 u get 1.833333333333333 so i guess $1.83?
~hope i help~
(if i didn't pls let me know)

Answer Link
conroycrystal15 conroycrystal15
  • 25-01-2018
11lbs ÷ 6$ = 1.83 lbs per $
Answer Link

Otras preguntas

Reported speech Exercise 155
Which sentence does not contain any errors in comma usage? A. It will be sunny, I predict for this afternoon's picnic. B. Daisies smell better than roses, I, be
What can be calculated if you know the distance that an object travels in one unit of time?
Santorio Santorio invented the first recorded thermometer in 1612. Galileo invented the thermometer’s predecessor, the thermoscope, in 1596. What is the differe
How do you find out 99% of a number
Select all that apply. Three measures taken by President Hoover to combat the Depression included: the National Farmers' Holiday Association the Reconstruction
HELP I NEED HELP !!!!
Which sentence does not contain any errors in comma usage? A. When do you want to go to the beach, Dave? B. Just wait, dear friend until I tell you my news! C.
Which sentence does not contain any punctuation errors? A. Miss Burgos our neighbor wanted to use the automated teller machine. B. Miss Burgos, our neighbor, wa
how do you simplify 4/20