alexfreeman204
alexfreeman204 alexfreeman204
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

I bought 4 1/2 lb of bananas for 3.98. What is the price per pound of bananas? A. $.88 B. $1.13 C. $1.88

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 25-01-2018
The answer is A $.88 because 3.95 / 4.5 = .88

I hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

When using the identity for the sum of two cubes to factor 125q^6-r^6s^3
A certain arithmetic sequence has this explicit formula for the nth term: an = 11 + (n - 1)(4) The same sequence has this recursive formula: an = an-1 +__ What
A College Alcohol Study has interviewed random samples of students at four-year colleges. In the most recent study, 494 of 1000 women reported drinking alcohol
Give the characteristic of a zero order reaction having only one reactant. a. The rate of the reaction is not proportional to the concentration of the reactant.
Do you think that Juneteenth should be declared a national holiday?
The variables X, Y, and Z represent polynomials where X = a, Y = 3a – 5, and Z = a2 + 2. What is X2Y – Z in simplest form?
The organic chemicals that help cell membranes to conserve internal fluids are
A 2500 kg truck moving at 10.00 m/s strikes a car waiting at the light. Assume there is no friction on the road. The hook bumpers continue to move at 7.00 m/s.
two blocks with masses 2 kg and 4 kg are pushed from rest by the same amount of fore for a distance of 100 m on a frictionless floor. the final kinetic energy o
Jake made a rectangular garden area as shown in the figure. He wants to add 3 inches of topsoil to the entire area. 36 in 15 in How much topsoil does Jake need