mrwondertrade mrwondertrade
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

If Michelle spends $1.60 for lunch and $.80 for snacks each day, how much does she spend in 5 days?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 25-01-2018
1.60 + .80 = 2.40

Michelle spends $2.40 in all everyday

2.40 x 5 = 12

Michelle spends $12 in 5 days

hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

what is the root of the equation. -x^2+6x-5=0
Bison wear clothes true or false (not the clothes we wear.)
Which function is grafted on the right?
Find the next three terms of each geometric sequence. 8.1, -6, 36... 10.3, 15, 75... 12.-5, -20, -80...
Which role did Texas play in the program to put a man on the moon? A) the moon rocket was filed by Texas oil B) the first man on the moon was born in Texas C) t
What is something that Frightful learns from her relationship with Chup?
Why is Walter Lee Younger compare his family to ants?​
you only have to answer one, dont answer one thats been answered. also english please im a baby who wont learn new languages.
En un examen: A obtuvo menos puntaje que B; D, menos puntaje que A; C, más que E. Si E obtuvo más puntos que B, hallamos la persona que obtuvo el puntaje más al
What is the mass of a 5kg object on the Moon?