Legs Legs
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

Mrs. Beasley bought a number of juice boxes at a cost of $.30 each and a bag of chips that cost $1.19. The total cost of her purchase was $2.99. Write an equation and solve to find out how many juice boxes Mrs. Beasley bought.

Respuesta :

musicchannel268 musicchannel268
  • 25-01-2018
2.99=1.19+.30x: 2.99-1.19=1.8:1.8=.30x.  1.8/.30=6=x
she bought 6 bags
Answer Link

Otras preguntas

a Youth Organization Clapton nickels and dimes for a charity drive by the end of the first day drive that you had collected $46.55 if there were three times as
Please help! What should you do after quizzing yourself? A. Ask yourself if you understand the material B. Read the main points again C. Add formatting to bette
(-4, 6) and (3, -7) what’s the distance between them
Which digit is in the ten thousandths place in 4,6037?
Please help me with this question please
is kim selfish?yes or no? find one detail in your reading(inside out and back again), and explain why you think either selfish, or not.​
what is the distance of a car traveling with a velocity of 20 m/s north in 5 seconds
1.803: 1 of 1 10.035: 1 of 1 7.615.900:
21y(y+3) please i need the answer
62.40 divided 4 eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee