MortalMan5798 MortalMan5798
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

4 adults spend $37 for admission and $3 for parking at the zoo. Solve the equation 4a + 3 = 40 to find the cost of admission per person.

Respuesta :

SmartyD SmartyD
  • 25-01-2018
4a+3=40
Subtract 3 to both sides because you're inversing operation
4a=37
Divide both sides by 4
A=9.25
Hope it works :)
Answer Link

Otras preguntas

Transpac corp. and alliance, inc., agree to a contract that includes an arbitration clause. after a dispute arises, the case goes to arbitration. the arbitrator
what is the opposite or additive of 3.2
need help pls with his ?
An individual suffering from high cholesterol level in her blood has 242 mg of cholesterol per 100 ml of blood. if the total blood volume of the individual is 5
[tex]4y \times 8y[/tex]
What is the functions average rate of change over each interval?a. x = -3 to x = -2b. x = -2 to x = 1c. x = 0 to x = 1d. x = 1 to x = 2e. x = -1 to x = 0f. x =
Marietta was given a raise of $0.25 per hour, which gave her a new wage of $13.00 per hour. Enter and solve and euation to determine Marietta's hourly wage, x,
6 days at a Waterpark costs 912 find the unit price
is -16 positive interger
like/dislikes vocabulary in spanish