sierra91 sierra91
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

Marilyn bought 6 cans of tuna at $1.29 a can. How much did she spend

Respuesta :

homeworkpleasehelp
homeworkpleasehelp homeworkpleasehelp
  • 24-01-2018
1.29*6=7.74 so she spend $7.74
Answer Link
RushilGadamshetty RushilGadamshetty
  • 24-01-2018
This is an easy problem. 

Cost of each can = $ 1.29
Total number of cans = 6

6 X 1.29 = Total Cost

$7.74 = Total Cost

Answer Link

Otras preguntas

Frederick Douglass toured the nation speaking for the Massachusetts Anti-Slavery Society. What other issues did he speak out on?
1.Consider the four demographic characteristics relating to biotic potential listed in the text: (1) usual number of offspring per reproduction, (2) chances of
Suppose that the central bank increases interest rates in an economy. How would this affect aggregate demand and inflation? a) Aggregate demand would fall and i
Which of the following is not a learning style? A. Auditory B. Visual c. Kinesthetic D. Sculpted ​
When a person becomes infected with the influenza virus, cell-mediated immunity is activated. Why would the influenza virus initiate cell-mediated immunity? Des
A caterpillar moves at a constant speed of 1/2 inches per second. Let x represent the time travel in seconds and y represent the distant travel in inches. I Rea
NO LINKS!! Please help​
Which resource is renewable? a hand in a puddle of oil. a gasoline pump. olive oil in a bowl.
pls help me with this ​
I hate asking for help, but maths GCSE edexcel people or anyone who can do this please help! Need explanation