iwanyamza iwanyamza
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

tony bought 12 identical

tony bought 12 identical class=

Respuesta :

fmkother fmkother
  • 23-01-2018
Lets say a fork costs x $. Therefore a spoon costs 2x $.

2x + x = 6. => 3x = 6. => x=2

so:
a) A spoon costs: 2x = 2 × 2 = $4
b) (12 × 4) + (10 × 2) = $68
Answer Link

Otras preguntas

How do the light and dark reactions work together
the perimeter of a rectangle is 18 inches what are the possible lengths and widths if the side lengths are whole numbers
Entrepreneurs contribute to a market economy by organizing productive resources in order to
A sub shop sold sandwiches that were one-half of a foot long. If you were to cut the sandwich into 9 equal pieces, what fraction of a foot would each piece be?
why was the lewis and clarke expedition launched ​
que recuerdas sobre lo que aprendiste de distintas culturas en los proyectos: "difundir información sobre la influencia de las lenguas indígenas en el español"
arc measures and arc lengths
A train moving west with an initial velocity of 20 m/s accelerates at 4 m/s2 for 10 seconds. During this time, the train moves a distance of meters.
What are normal skull measurements
4 is a solution of x < -5 true or false -3 is a solution of y > -2 true or false