mnmpaula518p2zk8s mnmpaula518p2zk8s
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

what's the unit price for 1/2 gallon of orange juice for $3.65

Respuesta :

perixwinkle
perixwinkle perixwinkle
  • 23-01-2018
Since unit price is the cost of one thing, you will have to find the price for a gallon.
[tex] \frac{price}{gallons} \: \frac{3.65}{.5} [/tex]
You will have to double the price since there is only a half of a gallon.
3.65×2=7.30
It will cost $7.30 for one gallon of Orange juice.


Tell me if this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

Find the slope of the line given its graph.
If () = 4 − 23 and () = 2 − 16 , find; a. ( ∙ )() b. () ()
Calculate the energy, in joules, for 15 pretzels if the raise the temperature of 150 g of water in a calorimeter by 45.3OC.
a. Suppose the economy starts with output at potential (GDP = LRAS). On the graph, draw the effect of a rise in government purchases. Instructions: Use the tool
Ask senior history and biology developed and experiments report. see how they applied active and passive voice.​
The work function for magnesium is 3.70 eV. What is its cutoff frequency? Hint: 1 eV = 1.60 x 10-19 J
(40 points) need answer asap the x=38
$55 set of headphones for 15% off. What is amount of discount? What is the total amount you pay?​
helppppppppppppppppppppppp
How would the Supreme Court’s draft opinion — if unchanged when the final ruling is issued — affect abortion access?