dezy1693 dezy1693
  • 23-01-2018
  • Business
contestada

Ou buy 6 pounds of apples for $33. what is the cost of 10 pounds of apples?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-01-2018
each pound of apple would be $5.50. you get that by dividing 33 by 6. so $5.50 by 10 pounds is $55
Answer Link

Otras preguntas

Find three consecutive integers with a sum of -36
In a college of exactly 2740 students, exactly 55 % are male. what is the number of female students? express your answer as an integer.
Which of the following numbers is irrational? -7/4, 2/3, square root of 3, square root of 4
Sigmund freud's theory of personality falls within the _____ approach.
The diamond-shaped decal that identifies a cng car will not be found on the _______________.
What are the inital substances that were needed to form the sun
The attraction that causes water and other liquids to form drops and thin films is
A recipe that yields 12 cups of soup calls for 24 oz of beef broth. How many ounces of beef broth do you need to make 18 cups of soup?
Early in the twentieth century, emory bogardus developed the social distance scale to measure
When is the best time to do flexibility exercises? when you first wake up. right before bedtime. after several minutes of an aerobic warm up. after eating to pr