skylermccarter0 skylermccarter0
  • 22-01-2018
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. The price of 3 pears and 9 apples is $21. Can you determine the unit prices for pears and apples?

Respuesta :

iiKajanaii
iiKajanaii iiKajanaii
  • 22-01-2018
Let x= pears and y= apples
[tex]2x + 6y = 14 \: \: \: equation \: 1 \: \\ 3x + 9y = 21 \: equation \: 2\ \: \: \: [/tex]
Simplify the equation by dividing by two and three
[tex]x + 3y = 7 \\ x + 3 = 7[/tex]
I'm stuck lol so no I can not determine the price for pears and apples
Answer Link

Otras preguntas

Forces come in pairs. What are these pairs called ?
7b ÷ 12 = 4.2                  What is b?
Why did money confusion  under the articles of confederation
What is 14/10 as a decimal?
Suppose Maya made another sign with an area of 48 square inches. Would this sign be larger or smaller than the sign with an area of 48 square centimeters? Expla
Why do grapes grow well in the Finger Lakes region?
what word describes a female human carrying an embryo
Why did money confusion  under the articles of confederation
how are both the genes and the environment determine how tall a person will be?
how to separate salt and sugar?