awesomenessvaup2xuj8 awesomenessvaup2xuj8
  • 22-01-2018
  • Mathematics
contestada

You spend $11 on school supplies. You purchase pencils for $.25 each and pens for two dollars each. You purchase a total of 30 pencils and pens how many of each did you purchase

Respuesta :

sammy2022
sammy2022 sammy2022
  • 22-01-2018
If each pencil is $0.25 each, and you purchase 30 pencils, then the equation is:
0.25 x 30 = $7.5

$11 - $7.5 = $3.5
This means you have 3.5 dollars to spend on pens. 
If each pen is $2, you only have enough money to buy one pen.

Remaining money: $1.5
Total money spent: $9.5

Hope this helps! Good luck.
Answer Link
bobwilson874p2xusb bobwilson874p2xusb
  • 22-01-2018
I think the answer is $22.50
Answer Link

Otras preguntas

ano ang mental reservation​
The sides of a whiteboard are 2 feet by 4 inches. How many 2 inch by 2 inch Post-it notes will be needed to cover the entire whiteboard?
help me fast plzzzzzzzzzzz
Made a cover for a book I've been writing. Thoughts?
The equation f = v + at represents the final velocity of an object, f, with an initial velocity, v, and an acceleration - a, over time, t. Which is an equivalen
A letter to the principal requesting to arrange online debate class for students Write the letter 100 words. I know its hard but pls do it for me
Solve the value of w
HELP ME ASAP PLEASE!!!! How did the actions of Joseph Stalin lead to the formation of NATO?
Can someone come up with a dance for the song Love Is Gone by slander?? I need 8th 8-count (8 parts with 8 moves each and it has to be the lenght of the whole s
describe a method to investigate how the temperature changes when different masses of ammonium