angiegonz78
angiegonz78 angiegonz78
  • 22-01-2018
  • Mathematics
contestada

Could someone please help me with this Math problem, Thank you :)

Could someone please help me with this Math problem Thank you class=

Respuesta :

hmoovp2qew1
hmoovp2qew1 hmoovp2qew1
  • 22-01-2018
Since they're both already in terms of y, you can just set them equal to each other.

4x = 1/2x + 280
3.5x = 280
x = 80

So 80 would be the amount he needs to sell to make the cost and revenue equal each other.
Answer Link
123Godlover
123Godlover 123Godlover
  • 22-01-2018
I am not sure try b maybe I don't know
Answer Link

Otras preguntas

Which Muslim ruler mandated religious and cultural toleration? A. Babur B. Akbar C. Ismail D. Osman
18.194 rounded to the nearest hundredths
Chlorine 37 can be represented as
Which of the following situations describes a constitutional monarchy? a. The king is head of state, and the prime minister is head of government. c. The king i
Why did mexico's government refuse to allow foreign factories in Mexico
What would be an example of a chemical change that took a long time to occur?
Select all that apply. Which nations experienced major revolutions in the twentieth century? ---Russia -France -Japan -China
Jane had 4 rabbits on her farm and noticed the population was doubling every 6 months. How many rabbits will she have in 6 years?
the moon is about 240,000 miles away. How many ten thousands are there in this distance
A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price?