matthewarroyo4046 matthewarroyo4046
  • 23-12-2017
  • Mathematics
contestada

Theos mom bought an eight pack of juice at the store for $4 what's the unit price for the juice boxes?

Respuesta :

kikiwahl00
kikiwahl00 kikiwahl00
  • 26-12-2017
You can't divide eight by four because then the answer would be two and all of the juice boxes would cost more if that was true. Instead, you have to divide 4 by 8 and that gives you 1/2 or one-half. In this case since it is money you have to figure out what half of a dollar is. A dollar is worth 100 cents and if you divide that in half you get fifty cents. Each juice box costs fifty cents.
Answer Link

Otras preguntas

Please select the word from the list that best first the definition Inquire A) Analyze B)Evaluate C)Question D)Reflect
the low temp for 5 days was -5 -7 -2 2 and -3 what was the average low temperature for those days
2/3p + 1/5= 4/5. SOLVE THIS EQUATION IN TWO DIFFERENT WAYS
simplify 355/11. i dont know
which countries are crossed by the 15 degrees west longitude line
Jason read 70% of the 310 pages How many pages did he read
the length of a rectangle is 3 meters more than twice its width.the perimeter of the rectangle is 48 meters
Which real numbers are zeros of the function? f(x)=2x4−9x3+7x2+6x Select each correct answer. −3 −2 −12 0 12 2 3
What type of lines are these? Y = 2x + 4 and 2y = -4x + 10
Compare the values of the 4s in the number 900441358