annaebrown9589 annaebrown9589
  • 22-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which box of markers is a better buy box a (24 markers for $ 1.20) or brand b ( 36 markers for $1.79)? Explain your answer.

Respuesta :

Rod44 Rod44
  • 22-12-2017
24 markers for $1.20 has a unit price of 5c per marker. 36 markers for $1.79 has a unit price of 4.97c so brand b is better value.
Answer Link

Otras preguntas

How does the Earth's current period of climate change compare to periods in the past when the climate was also changing? * O The Earth is having a period of cli
someone help please asap!!!!!
How does songwriting impact the present and future
Type the missing number:3/?=6/28
pls what is 15=2d-0.5?
People were surveyed about the types of pets they own and their housing situation. Each person has only one pet. For people who live in a town home, what is the
Which of earth's spheres incorporates the others? hydrosphere geosphere biosphere atmosphere
Help plzz English question 20 points no links or imma report you. If there was a way to speak to/with The Coronavirus, what would be something you would like Co
The ages of a bowling team are 33, 25, 39, and 37. Mary just joined the team and is 34 years old. How will Mary's age affect the mean and median ages of the tea
Diaphragms and cervical caps are expensive O inexpensive O reusable O can only be used once​