tiffanygao58 tiffanygao58
  • 25-11-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells candy at $.50, $1, $1.50, $2, and $3 per kilogram. How many kilograms of each kind of candy does $3 buy?

Respuesta :

suspho
suspho suspho
  • 26-11-2017
Money : price = quantity

1) 3 : 0.5 = 6 Kg
2) 3 : 1 = 3 Kg
3) 3 : 1.5 = 2 Kg
4) 3 : 2 = 1.5 Kg
5) 3 : 3 = 1 Kg
Answer Link

Otras preguntas

A car travels 10 miles East in 30 minutes. What is its velocity in miles per hour?
Write .0487 as a percent.
Hi, "I need some cookies" for "Turkish?
If the original statement is in the form "If a, then b," then the converse is in the form "____" answer choices attached
........help..... me please
Necesito ejemplos de halagos, es para un trabajo de la escuela Ayuda porfa
Real life example of both factor markets and product markets?
Given: g(x)=x^2+x-1, and (fOg)(x)=x^4+2x^3-3x^2-4x+6, what does f(x)=
Any ideas? One of the species where it is easy to see adaptations is breeds of dogs, largely because humans have shaped the traits of their genetics. Choose a b
Which part of the story shows how Kiara and Tanya's differences affect their friendship? Kiara and Tanya were the best of friends. When they were 10 years old,