Edwin211 Edwin211
  • 24-11-2017
  • Mathematics
contestada

Max bought 2 3/4 pounds of green apples, 1 5/8 pounds of yellow apples, and 1 5/8 red apples. The total cost was $5.40. What is the cost for one pound of apples if all apples cost the same amount per pound?

Respuesta :

ambert432
ambert432 ambert432
  • 24-11-2017
1 pound of apples cost 90 cents.


Hope this helps
Answer Link
kotime1
kotime1 kotime1
  • 24-11-2017
$1.11 would be the cost of one pound of apples
Answer Link

Otras preguntas

What is the purpose of mammography?treat breast cancerdetect breast cancerprevent breast cancerresearch breast cancer​
_Fe2O3+ ___C --> __Fe + ___CO2
how do translate Sickle cell hemoglobin DNA
Why was there so much disagreement on the issue
6. Which type of nutrient is NOT a source of energy? A. Proteins B. Water C. Carbohydrates D. Fats
Which is a cause of human population decrease?
5(2-x)=7x-26 Help please
Which of these correctly maps the circulation blood from the heart through the blood vessels and back to the heart? A. heart → arteries → capillaries → veins →
Identify the person who political ideas best supported the main ideas in the bill of rights
A scale drawing of a building in the shape of a pentagon has a perimeter of 75 inches. The scale of the actual building to the drawing is 307 feet to 5 inches