kekewold7730 kekewold7730
  • 21-11-2017
  • Business
contestada

Refer to table 13-12. what is the fixed cost of production at betty's bakery?

Respuesta :

nobillionaireNobley
nobillionaireNobley nobillionaireNobley
  • 04-12-2017
Fixed cost = Total cost - Variable cost.

Given that the variable cost is $13 and the total cost is $38 when 1 unit of good is produced, then

Fixed cost = $38 - $13 = $25.
Answer Link

Otras preguntas

A nurse is caring for a client who has a history of sleep apnea. the client understands the disease process when he says:
The perimeter of a triangular playground is 120 feet. The ratio of the measures of the sides is 3:5:7. Find the measure of the sides of the playground. 24 feet,
How did the Catholic Church respond to the Protestant Reformation?
Spencer needs to revise his essay to use a more formal tone. One cool fact I found studying Greek mythology is the connection to modern names. For instance, my
Please help 50 points!
help please, answer most or all for brainliest
The Fifteenth Amendment to the US Constitution was intended to grant voting rights to which group? A) women B) immigrants C) land owners D) freed slaves
There is a correlation between algae height and the snout-to-vent length of a group of marine iguanas in the Galapagos; as algae height increases for a given is
Help answer all plsssss
Which voice can produce a pitch that has a speed of 343 m/s and a wavelength of 0.68 m? Check all that apply. bass baritone tenor contralto sopran