sophiamoser
sophiamoser sophiamoser
  • 22-10-2017
  • Mathematics
contestada

Help me pleases with these

Help me pleases with these class=

Respuesta :

shinmin
shinmin shinmin
  • 02-11-2017

The unit cost is cost of 1 unit of a product, here its cost of 1 pound of sugar. 

In first case unit cost is $1.07.

In second case, cost of the 2 pound = $2.02, or cost of 1 pound = [2.02/2] = $1.01. 

In third case, cost of the 3 pound = $2.79, or cost of 1 pound = [2.79/3] = $0.93.

 
We can see that as the quantity is increasing unit cost is decreasing.

Answer Link

Otras preguntas

why was the tehran conference important to our time period?
that describes a way to solve the equation x – 23 = 18
Act 3 scene 11. why do you think tybalt approaches mercutio and benvolio and wants a "word" withone of them (line 36)?
20% of a university's 4,000 students have a scholarship a. What percentage of the students do not have a scholarship? b. How many students have a scholarship? c
a rock weighing 26.0 is placed in a graduated cylender displacing the volume from 13.2ml to 25.3ml what is the density in g/cm3
Sofia buys a two-gallon bottle of juice for $35.84. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
The ability of an apple to change color when exposed to air is a
The equations are in the picture
I need help with this please
What unique approach did bruegel have when it came to painting figures? a. his figures all had the same face up close. b. none of his figures had recognizable f