Danny11111111111111
Danny11111111111111 Danny11111111111111
  • 22-10-2017
  • Mathematics
contestada

At a market, 8 apples cost $4. How much do 9 cost.

Respuesta :

14collegestudent
14collegestudent 14collegestudent
  • 22-10-2017
u would do 4/8 to get the unit price and that would be 0.5 so than u would multiply 0.5 to 9 and the answer will be $4.5
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 22-10-2017
8 apples cost $ 4.....so 4/8 = 0.5....so each apple cost 0.5 (or 50 cents a piece

so 9 apples would cost you : 9 * 0.50 = $ 4.50 <=
Answer Link

Otras preguntas

What is the area of the figure? A. 24 km² B. 32 km² C. 40 km² D. 48 km²
A swimmer swims 1000 m in the pool in 8.6 minutes. What was the average speed of the swimmer in m/s?
divide the difference between 2400 and 900 by 3
Estimate the product of 21 and 32
Find the greatest common factor of 63 and 96
what does n equal in 2(n+5)=-2
3.006 rounded to the nearest tenth
Round 7,298 to the nearest thousand.
veri made $25 babysitting .if she makes $8 an hour ,how many hours did she babysit
Is a carbohydrate or a lipid more likely to be a good source of energy for an organism? Why?