arlenegomes10
arlenegomes10 arlenegomes10
  • 24-09-2015
  • Mathematics
contestada

NEED HELP!!!!!!! Back and front plzzzz

NEED HELP Back and front plzzzz class=
NEED HELP Back and front plzzzz class=

Respuesta :

KeaneNR KeaneNR
  • 24-09-2015
1.)By dividing the given costs per pound (6÷9, or 12÷18) you will get the answer of 1.5. This means it is $1.50 per pound.
2.)If you buy 9 pounds of tomatoes at a $1.50 a pound, you have to multiply to find out how much you get. 9×1.5=13.5
They paid $13.50
3.) To find how many pounds you can buy for $19.50, you have to divide 19.5÷1.5 and you will get 13 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Identify the type of error in the sentence. If the sentence contains no error, select C. Satisfaction, enjoyment, and feeling victorious are the results of do
list price is $600.25, the rate of discount is 20%, what is the net price​
Which term refers to a person born in Latin America to Spanish parents?
ANSWER PLZ - QUESTION 9 Si tu veux aller dormir, où est-ce que tu vas? dans le placard à ta chambre à coucher dans la cuisine
Which statement best summarizes how labor, as one of our four factors or production, contributed to the development of an industrial economy in Great Britain?
what did Hitler start to do when he became dictator of Germany​
Which sentence best states the main idea of this section of the chapter ?
help me please:)))))​
Can above help with this
A 100-turn coil with an average radius of 0.04 m is placed in a uniform magnetic field so that ϕ = 60°. The strength of the field increases at a rate of 0.250 T