Furgison425
Furgison425 Furgison425
  • 23-09-2015
  • Mathematics
contestada

Which of the following cereals is the best buy?
a. 28 oz for $4.29
b. 32 oz for $4.59
c. 36 oz for $4.79
d. 24 oz for $3.59

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-09-2015
First figure out the price per ounce for each cereal, then choose the one who's price per ounce is the least.
a.) 0.15
b.) 0.14
c.) 0.13
d.) 0.15
so as u can see, the 3rd cereal is the best buy.
Answer Link

Otras preguntas

How was the growth of the republic aided by the roman army's use of legions warfare?
what is the total cost for a $20 haircut with a 15% tip
write the equation of the locus of points the sum of whose abscissa and ordinate is 10
what is 70% of blank = 28
Which is produced when a warm air mass pushes a colder air mass?
What is the solution to 2.1m = 6.3? A. m = 8.4 B. m = 3 C. m = 3.2 D. m = 4.2
30 feet to 60 feet write each ratio as a fraction in lowest term
what percent of 96 = 24
if 80% is 60 marks what is full marks
Which type of cloud is most likely to bring thunderstorms?