desantiagoperlowtcu8
desantiagoperlowtcu8 desantiagoperlowtcu8
  • 25-09-2017
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 19-03-2021

Answer:

$6.50/candle

Step-by-step explanation:

The unit price here is the total price divided by the number of candles, or

$19.50

---------------- = $6.50/candle

3 candles

Answer Link

Otras preguntas

read the following passage from “resistance to civil government” by Henry David Thoreau: Yet this government never of itself furthered any enterprise, but by t
Find the length of BC again
Find the missing side of triangle
[tex]\sqrt{9\\[/tex]
Choose the equation that represents the graph. graph of a line passing through points negative 3 comma 0 and 0 comma 3 y = x − 3 y = −x + 3 y = −x − 3 y = x
write any two disadvantages of the use local units​
Answer hurry which one 1 2 3 or 4?
Right triangle ABC is on a coordinate plane. Segment AB is on the line y = 2 and is 3 units long.Point C is on the line x = -1. If the area of AABC is 6 square
You decide to take up a sport to spend your free time to stay healthy . Which sport would you choose : football ; swimming ; badminton ?
A market research company conducted a survey to find the level of affluence in a city. They defined the category "affluence" for people earning $100,000 or more