mayranunez07200 mayranunez07200
  • 25-07-2015
  • Mathematics
contestada

Miguel pays $3.78 for a bag of 14 oranges. find the unit price per orange

Respuesta :

cdbuck
cdbuck cdbuck
  • 25-07-2015
[tex] \frac{3.78}{14 oranges}= .27 PerOrange[/tex]
Answer Link
jellyfish1 jellyfish1
  • 26-07-2015
$3.78 divided by 14 (oranges) = $0.27 or 27 cents
Answer Link

Otras preguntas

what does 49.39 round to.
How many miles will paez family drive each day if they decide to take 5 days to drive 865 mi to Dallas
In 6 times 7 equals 40 - 6 and 7 are factors 42 is the Sun or the predicate
what number is 0.4% of 82.1
Which statements accurately describe American Enlightenment thinker Benjamin Franklin? Choose all answers that are correct. A. He promoted reliance on the wisd
How do nation-states support terrorism within their own country or abroad?
Why are hurricanes considered more damaging than tornadoes when tornadoes have stronger winds
Explain how finding 7 x 20 is similar to finding 7 x 2000. Then find each product.
What does muckalize mean
use the distributive property to express 16+48