willowamazon11 willowamazon11
  • 23-04-2024
  • Mathematics
contestada

Four pencils cost as much as two erasers. How much are twelve pencils if one eraser is $1.50?

Respuesta :

regalmocha17 regalmocha17
  • 23-04-2024

Answer:

12 pencils cost $9.00

Step-by-step explanation:

Given that 1 eraser is $1.50, and four pencils cost as much as two erasers, we can set up the following equations.

e = 1.50

4p = 2e

where p represents the pencils and e represents the erasers

plug in the value of e and solve for p

4p = 2(1.50)

4p = 3

p = 3/4

p = 0.75

Total cost of 12 pencils:

12(0.75) = 9

Answer Link

Otras preguntas

what are the common parts of nucleotide?
What does the monkey experiment teach us about finance?
A twenty-one-year-old female presents to your clinic complaining of shortness of breath and a nonproductive nocturnal cough. she states she used to feel this wa
This decree was a response to which Protestant reform?
The measure of ______________ in a circle is half the measure of the intercepted arc. A. a central angle B. an interior angle C. an inscribed angle
What is brainstorming ?
How to write 0.063 in scientific notation?
Propose five ways in which the government can ensure that the help it offer is received only by the people who are in need
G a spherical tank has a capacity of 300 gallons. using the fact that 1 gallon is about 0.1337 ft3, find the radius of the tank (to the nearest hundredth of a f
.Find the zeros of the polynomial function. f(x) = x 3 + 5x 2 – 4x – 20 A. x = –5, x = 4 B. x = –2, x = 2 C. x = –5, x = –2, x = 2 D. x = 5, x = –2, x =