takkellapatibrov5h0z takkellapatibrov5h0z
  • 23-08-2017
  • Mathematics
contestada

for the level 3 course examination hours cost twice as much as workshop hours and workshop hours cost twice as much as lecture hours. How much did the lectures cost per hour?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 06-09-2017
You have three unknowns: examination hours, workshop hours and lecture hours. Then, we assign variables.

Let:
x - examination hours
y - workshop hours
z - lecture hours

Then, we formulate equations based on the relationships given.
x = 2y --> eq 1
y = 2z --> eq 2

Substituting eq 2 to eq 1,
x = 2(2z)
x = 4z
z = x/4

Therefore, the lecture hours cost one-fourth of the cost of the examination hours.
Answer Link

Otras preguntas

What was the main power given to the war industries board after its creation in 1917?
When you take the exit ramp off the expressway and merge onto the next road, you see yellow lines dividing the roadway. What do the yellow lines tell you about
Which European country concentrated their colonial efforts in North America and restricted Protestants from colonizing there? A) Spain B) France C) Portugal
What are the raw materials of respiration
Round to the place indicated in parenthesis 0.86 (hundredths)
A $250 suede jacket is on sale for 20% off . how much should you pay for the jacket
What is the total amount of heat required to vaporize 1.00 gram of H2O() at 100.°C and 1 atmosphere?
what are some examples of jet streams?
Please Ibeg beg beg beg you please help m e 1.) The five rights guaranteed to us by the First Amendment include: freedom of religion, freedom of speech, freedom
why is the axis important for seasons?(I still hate asking this stuff in the Biology section)