kaylakardashian
kaylakardashian kaylakardashian
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

In my chemistry class, 28 students are given 3 pens. If there are 8 pens in one package, priced at $1.88 per package, what is the total cost of giving away pens?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 22-08-2017
28 students are each given 3 pens....28 * 3 = 84 pens
8 pens in 1 pack.....84/8 = 10.5....so 11 packs were bought
at 1.88 per pack....11 * 1.88 = $ 20.68 <==
Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-08-2017
 i think the answer is 11 * 1.88 = $ 20.68

Answer Link

Otras preguntas

Explain why 2.15 and -2.15 are are opposites?
how did Thomas Edison contribute to the Industrial Revolution
Which of the following tactics do food manufacturers use to try to get you to buy their products? a. TV and radio commercials b. all of the above c. coupons d.
PLEASE HELP AND EXPLAIN!!! (ASAP) A freight train left Seoul and traveled north at an average speed of 15.6 km/h. A passenger train left 3.9 hours later and tra
. Green swordtails are sexually dimorphic: males have a long, swordlike projection from their tails, and females have rounded tails. An experimenter decides to
Which of the following can increase your credit cards APR
the sale price of a bicycle is $120 this is 75% of the original price find the original price
How do short-term goals differ from long-term goals?
During the 1800s, the nations supply of currency was tied to its national reserves of either gold or silver. In 1900, an act was passed by congress that would s
If a DNA template strand has a sequence of 3' TACAATGTAGCC 5', then the RNA produced from it will be which sequence? A.) 3' AUGUUACAUCGG 5'. B.) 3' TACAATGTAGCC