kylarodriguez44 kylarodriguez44
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

If you can buy four bulbs of elephant garlic for $8 then how many can you buy with $32?

Respuesta :

kphung76127
kphung76127 kphung76127
  • 22-08-2017
Set up a proportion

4 bulbs/$8 = x bulbs/$32

8*4=32
4*4=16=x

Final answer: 16 bulbs
Answer Link
hellopeople74
hellopeople74 hellopeople74
  • 23-10-2020

Answer:

you can buy 16 bulbs with $32

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the perspectives of science have you been exposed to the least?
find the missing length indicated​
find the missing side of the triangle.​
6. Ahmad claims that the difference of squares method of factoring can be used even when the values aren't perfect squares. An example of his thinking is shown.
Which part of the dictionary entry shows the pronunciation of the word whelp? \ ˈ(h)welp \ verb a young boy or girl noun
Jim has to take care about his health . Is it main verb or Auxiliary verb
1. Assertion: Mother may be a carrier for haemophilia. Reason: The father is always a carrier for haemophilia. (a) Both Assertion and Reason are true and the Re
Which of the following is not a standard organizational structure
If any parts manufactured by Brown Machine Inc. should prove defective within one year from the date it is delivered new to the purchaser, the product will be _
What is the phase of y= -3cos (3x-pi) +5