Antonia1 Antonia1
  • 22-04-2015
  • Mathematics
contestada

1kg costs £1.28. what is the cost of 250g

Respuesta :

iGreen
iGreen iGreen
  • 23-04-2015
First, convert 1 kg to g.

1 kg = 1000 g

So 1000 g = 1.28

Set up a proportion:

1000/1.28 = 250/x

Cross multiply:

1000x = 320

Divide 1000 to both sides:

x = 0.32

So 250g costs £0.32
Answer Link

Otras preguntas

what is the primary difference between gram+ and gram- bacteria?
Work out the size of angle x 105°,140°
What is the equation that can be used for the next step in the proof A. M<1+ m<2
specialized nerve endings that respond to temperature touch etc
Itigth Low Close Net Che sch Vol 62 Week High 52 Week Low Di Yield PE YTD VIR 28 3.15 22.72 -0.15 0.66 18.36 0.30 1.32 16.20 -3.58 AAN 2016 32.76 40.80 23.21 22
Comic Student Sample © 2008 FLVS sketched eyesAssignment: Print the Comic Strip Cells page. Create a comic using every cell. Use as many elements and principles
According to Ohm's law, what would be the resistance of that one resistor in the circuit?
which aws service can be implemented for disaster recovery deployment
what are the benefits and drawbacks of standardized appearance in Pizza Hut ​
what did durkheim mean by the idea that social facts are things?