ashleyj30643456 ashleyj30643456
  • 22-06-2017
  • Mathematics
contestada

Susie bought six pens at the office supply store and paid $4.14. Larry bought a dozen of the same pens at the same store and paid $8.28.

What is the constant of variation in this situation?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 22-06-2017

4.14/6 = 0.69 cents per pen

8.28/12 = 0.69 per pen


 the constant is the price per pen

Answer Link
raymond17
raymond17 raymond17
  • 22-06-2017
The constant is the pen per price
Answer Link

Otras preguntas

9/8 = 4/5 What's The answer
What would happen to the supply of ATP in your cells if you did not eat enough carbohydrates? How would this affect your cells?
What is the meaning of reprocate
What are the Multiples of 24
Which substance can not be broken down by a chemical change? (1) ammonia (3) propanal (2) ethanol (4) zirconium
Name the process inanimals which require meiosis to take place
Translate the phrase into a math expression. 6 times the sum of a number and 5 A. 6 · n + 5 B. 6 · (n ÷ 5) C. 6 · (n + 5) D. 6 · (n · 5)
how would you forn a superlative for the adverb widely
Why did Longstreet urge Lee not to continue the Battle of Gettysburg?
The process of making raw materials into a finished product is known as