Seudónimo Seudónimo
  • 21-06-2017
  • Mathematics
contestada

Molly is painting her bedroom walls, and the paint costs $24 per gallon. How much does the pan cost per quart?

Respuesta :

Falconer
Falconer Falconer
  • 21-06-2017
6 dollars, since gallons have 4 quarts. 24 divided by 4=6
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-04-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

A gallon is 4 quarts so divide $24 by 4 and you will get $6.

Answer Link

Otras preguntas

Dermatological bases are classified according to?
If you have an 81 for your 9 weeks grade but make a 70 on your exam whats going to be your final grade?
What is the equation of the line written in general form? a. -3x - y + 2 = 0 b. 3x - y - 2 = 0 c. 3x + y - 2 = 0
Henry has 3 black shirts and 7 blue shirts in his wardrobe. Two shirts are drawn without replacement from the wardrobe. What is the probability that both of the
How does Jem in to kill a mocking bird mature and is no longer making child decision but acting like an adult?
How is water conserved on s space station
Your friend’s swimming pool is in the shape of a rectangular prism, with a length of 25 feet, a width of 8 feet, and a height of 5 feet. a. What is the volume
Why is Polyphemus able to capture Odysseus and his men? The men are greedy and try to steal cheese before leaving. Odysseus wants to stay and ask for a gift. He
Using the wall map, identify which U.S. territory in the Pacific Ocean lies farthest south? A. Philippines B. Aleutian Islands C. Hawaiian Islands D
can anyone help know if this is right if not what is the right answer?