1. Split the figure into two shaped find the area of each and then add 25×10+5×10 250+50=300
2. Same as 1 15×9+17×3 135+51=186
3. 2.69 per square foot 22.5 sqft in each box 22.5×2.69= 60.525 cost per box 186/22.5=8.3 need to be bought or 9 boxes since they are only sold in whole 9×60.525= 544.73 cost for flooring
4. Find the value of x Vertical angles equal eachother 2x+36=4x Solve for X -2x both sides 36=2x ÷2 both sides X=18
5. Angle x is complementary to angle y Angle x is supplimentary to angle z Z=102 What is y? Supplimentary= 180 x+z=180 X+102=180 -102 both sides X=78 Complimentary=90 x+y=90 78+y=90 -78 both sides Y=12°