youngshanesha13
youngshanesha13 youngshanesha13
  • 23-05-2017
  • Mathematics
contestada

A washer and dryer cost $450 combined. The cost of the washer is 2 times the cost of dryer. What is the cost of the dryer?

Respuesta :

chinnnajuju
chinnnajuju chinnnajuju
  • 23-05-2017
the cost of the dryer is 112.05
Answer Link
jackchris05
jackchris05 jackchris05
  • 23-05-2017
$150 I think because 150 * 2 = 300 then, 300+150=450
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following characteristics of the arctic rabbit is specifically an adaptation to living in the tundra? • small size • keen eyesight • strong legs •
A regular pentagon is inscribed in a circle whose radius measures 9 inches. Find the area of the pentagon.
Fiona and Camilla took a load of peaches to the farmer’s market. During the first hour, they sold ½ of the peaches plus ½ of a peach. In the second hour, they s
what is the major religion of russia and eastern europe
Which statement about Shays' Rebellion is false? A. Many among the Massachusetts militia joined the rebels. B. Daniel Shays resigned from the Continental Army.
why were westerners unable to travel by land from Europe to Asia in the 14th century
rate as a unit rate $8 for 2 pounds of rice
name two different numbers that round to 8.21 when rounded to the nearest hundredth
A major accomplishment of Britain’s Reform Act of 1832 was that it gave voting rights to
which of the following would you use to identify an organism? A. a domain B. a controlled experiment C. a taxonomic key D. a eukatyote