shallapop
shallapop shallapop
  • 23-05-2017
  • Mathematics
contestada

Callie spends $36 on fabric. Each yard costs $3. How much fabric does Callie buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-05-2017
So you divide 36 by 3 and get 12. Therefore, Callie bought 12 yards of fabric
Answer Link
zeusrox17
zeusrox17 zeusrox17
  • 23-05-2017
To find the answer you must divide 36 by 3 which equals 12$
Hope this helps and please enjoy Brainly! If you liked my answer and got the question right please name my answer "Brainliest" Thank you - ZeusROX
Answer Link

Otras preguntas

write sentence that mention a clothing store and one of your family member.
How did industrialization contribute to city growth?
What were the two major reforms urged by the Durham report?
The height (h) of a stone, in meters, thrown into the air can be modeled by the equation h=-4.9t^2+20t+10, where t represents time in seconds. How many seconds
Which occurs during winter in the Northern Hemisphere? A. The earth is closer to the sun. B. The earth's axis is tilted so that the Northern Hemisphere face
30 points Which sentence contains an adverb clause? A. We could start a new puzzle on the folding table. B. Have you ever played a card game by y
What kinds of evidence do archaeologists, anthropologists, and paleontologists study to find out how prehistoric people lived?
what resulted from the hollywood ten trials?
What is the definition of physical fitness?
Why was Stonehenge built?