Seudónimo Seudónimo
  • 22-05-2017
  • Mathematics
contestada

The 3 pound melon cost $1.44. What was the cost per pound?

The 3 pound melon cost 144 What was the cost per pound class=

Respuesta :

skylerdurham
skylerdurham skylerdurham
  • 22-05-2017
The price per pound would be 48 cents, or .48
Answer Link
alexgigi
alexgigi alexgigi
  • 22-05-2017
Divide 1.44 and 3. and u would find the value of each pound
Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer from each drop-down menu. The writer is trying to improve cohesion in the paragraph below. Which words or phrases would best connect t
A small-business owner wants to drive as many potential customers as possible to their website. The budget for their campaign is only $500 per month. Which type
Is 70% of 18 >, <, or = to 80% of 70?
pls help ASAP first correct answer gets brainleist ​
I have 35 quarters and dimes in my pocket. How many of each do I have if I have $5.45?? HELP Me pls
Which one of these statements is true regarding blood circulation? a. For health and survival, it's critical for blood circulation to be ongoing and uninterrupt
what is PTSD must be a 1000 words
The vertical columns on the periodic table are known as:.
I WILL MARK BRAINLIEST
How does Shakespeare develop Caesar’s character through Caesar’s interaction with those around him?