lisap247
lisap247 lisap247
  • 21-05-2017
  • Mathematics
contestada

Watermelons cost $0.35 per pound. Joseph’s watermelon costs between $4.20 and $5.25. Which compound inequality correctly represents the possible weights of his watermelon?

Respuesta :

EmmaJ22
EmmaJ22 EmmaJ22
  • 21-05-2017
Working is attached :)
Ver imagen EmmaJ22
Answer Link

Otras preguntas

How did glaciers change the land of the northeast region?
A certain solar collector can absorb 9.0 MJ in 7.0 h. Another panel is added, and together they collect 41 MJ in 5.0 h. How long would it take the new panel alo
the cheerleaders are making a rectangular banner for a football game. the length of the banner is 30 ft long. the cheerleaders can use no more than 96 feet of t
Is 5+ 3y=8 a linear function? Please explain
how many times does 5 go into 365
Use scientific notation to perform 0.07x1600/0.0004
what are the 4 features of buddhism?
Classify the system and determine the number of solutions. Check all that apply.{7x + y = 1328x + 4y = -12A) inconsistentB)consistentC)infinitely  many soluti
Which statement is true?  A.|–8|< |8|  B.|–2| > 1  C.|–7| = –7  D.|12| > |–15|
Use scientific notation to perform 0.07x1600/0.0004