Seudónimo Seudónimo
  • 21-05-2017
  • Mathematics
contestada

On Monday Mrs. Wise bought 3 lbs of apples at $4 per lb. On Tuesday, apples were on sale for 20% off so she bought another 5 lbs. What was the price of apples on Tuesday?

Respuesta :

captainmia
captainmia captainmia
  • 21-05-2017
16 dollars.

4 x .20 = .80
4 - .80 = 3.20
3.20 x 5 = 16
Answer Link

Otras preguntas

What is the answer in this question ? Macy is painting a design that contains two repeating patterns.One pattern repeats every 8 inches.The other repeats every
949 rounded to the nearest ten
What is 10 times as many as 100
which type of social networking site limits you to a 140 character status updates?
What is the purpose of federal antitrust laws? to raise revenue for government programs to preserve competition among business firms to protect domestic firms f
7/18 ratio in simplest form
How can the equation of dropping and bouncing a ball have a y intercept if the ball cannot be dropped from 0 cm?
how to write 20,484,163 in word form
label the place value: 12,354.897
2.54rounded to nearest tenth